Zabytkowa zabudowa

Najstarsze zabudowania w niewielkiej, rybackiej wiosce Chłopy pochodzą z początków XX wieku i są to stare chaty rybackie o typowej szachulcowej konstrukcji. Charakteryzują się one białymi elewacjami, poprzecinanymi drewnianymi belkami pomalowanymi zazwyczaj na ciemne kolory.

Idąc z Chłopów w kierunku Mielna urokliwą leśną alejką, dojdziemy do miejsca przebiegu 16-stego południka, które zostało oznaczone obeliskiem. Przy samym obelisku opieczętowanym napisem W TYM MIEJSCU PRZEBIEGA 16-TY POŁUDNIK, znajduje się kilka ławeczek, na których można odpocząć. Jest to miejsce, z którego żaden turysta nie odejdzie bez pamiątkowego zdjęcia.

Unikalność całej zabudowy skłoniła służby konserwatora zabytków o wpisanie całej miejscowości do rejestru zabytków.


Dodaj opinię

Chłopy to niewielka, położona dokładnie na 16. południku, tradycyjnie rybacka wieś. Widać to po charakterze miejscowej zabudowy, którą w przeważającej części stanowią postawione na początku XX wieku szachulcowe chałupy - pierwotnie zamieszkiwane przez ludzi morza. Białe ściany, ciemne bele - to typowy tutaj krajobraz. Do tego większość budynków ma status zabytku.

KM Studio potrafi wspaniale utrwalić na wideo Zabytkową zabudowę filmowanie Wrocław

Zabytkowa zabudowa adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zabytkowa zabudowa, zobacz gdzie w Chłopach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zabytkowa zabudowa.
  • 76-034 Chłopy
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zabytkowa zabudowa opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij